Ekologiczne kosmetyki – trend, z którym nie chcemy się już rozstać

Beauty
Ekologiczne kosmetyki – trend, z którym nie chcemy się już rozstać
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ekologiczne, naturalne kosmetyki to trend, który od kilku lat nieustannie króluje w branży kosmetycznej.  Coraz więcej konsumentów sięga po produkty naturalne, rynek zaś stopniowo zatacza szersze kręgi, na przykład zaczynając oferować ekologiczną kolorówkę lub produkty do czyszczenia domu. Niegasnące zainteresowanie produktami naturalnymi wynika z rosnącej świadomości konsumenckiej, objawiającej się między innymi i w promocji proekologicznych postaw. 

Czym charakteryzują się kosmetyki naturalne?

Marki, kierując się panującą modą, nieustannie wypuszczają nowe linie produktów, które opatrzone są słowem naturalne. Ale co to właściwie znaczy?

Kosmetyki naturalne opierają swój skład na składnikach pochodzenia naturalnego, co najmniej na poziomie 95%, pozostały procent stanowi niewielka ilość substancji aktywnych. Ważną cechą produktów naturalnych jest brak składników, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Za takie substancje uznaje się: parafiny, SLS, konserwanty, alkohol oraz syntetyczne barwniki i aromaty. Z czego zrobione są więc kosmetyki naturalne? Najczęściej zawierają ekstrakty ziołowe i kwiatowe, olejki eteryczne, roślinne olejki, glinki, minerały i inne. Zakłada się, że kosmetyki zawierają składniki, które pozyskuje się z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Uniwersalność i bezpieczeństwo

Kosmetyki naturalne przeznaczone są do każdego rodzaju skóry, mogą być stosowane nawet przez posiadaczy najbardziej wymagającej cery. Ponadto kosmetyki przyswajają się lepiej niż kosmetyki konwencyjne. Proste, naturalne składy sprawiają, że skóra nie jest narażona na niepożądane reakcje, takie jak zatkane pory, przesuszenie, zaczerwienienie. Kosmetyki naturalne są w pełni bezpieczne, jedynie alergicy powinni uważać na obecność tych naturalnych alergenów, które prowadzą do reakcji uczuleniowych. Wiele kosmetyków naturalnych posiada uniwersalne zastosowanie, na przykład oleje można stosować do pielęgnacji twarzy, ciała lub włosów.

Skuteczność

Kosmetyki naturalne docierają do źródła problemu, nie ograniczają się do maskowania objawów, jak to bywa w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. Przykładowo kosmetyki przeciwstarzeniowe stymulują skórę do odbudowy komórek, a nie jedynie chwilowo wypełniają zmarszczki silikonem. Substancje roślinne zawarte w kosmetykach naturalnych wspomagają procesy, które zachodzą w skórze, pobudzają do regeneracji, wzmacniają barierę ochronną, poprawiają stan i wygląd skóry.

Rozwijający się rynek

Segment kosmetyków naturalnych to wciąż rozwijająca się gałąź, która z poziomu niszy w bardzo krótkim czasie zyskała na popularności i stała się łatwo dostępna w sklepach. Prognozuje się, że w najbliższych latach rynek kosmetyków naturalnych będzie rozwijać się dwukrotnie szybciej niż cały rynek kosmetyczny, a naukowcy nieustannie prowadzą badania nad nowymi surowcami.

Poszanowanie natury. Dbałość o zwierzęta i środowisko

Ważnym elementem kosmetyków naturalnych jest ich właściwość cruelty free. Oznacza to, że produkty nie są testowane na zwierzętach. Wśród kosmetyków naturalnych dominują również kosmetyki wegańskie, które nie zawierają substancji pochodzących od zwierząt. Producenci kosmetyków przywiązują dużą wagę do tego, aby opakowania produktów były możliwie ekologiczne, pochodziły z surowców wtórnych i ulegały recyklingowi. Ekologiczne kosmetyki opierają się na składnikach ze zrównoważonych upraw, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin.

zdj.główne: pisauikan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak cieszyć się luksusem i komfortem podczas pobytu w apartamentach z jacuzzi na Mazurach
Jak cieszyć się luksusem i komfortem podczas pobytu w apartamentach z jacuzzi na Mazurach
Odkryj luksus i relaks podczas wypoczynku w apartamentach z jacuzzi na Mazurach. Dowiedz się, jak maksymalnie wykorzystać swoją wizytę, ciesząc się niezapomnianymi chwilami.
Odkryj magię roślinnej kuchni: przepisy na zdrowe i smaczne posiłki bez mięsa
Odkryj magię roślinnej kuchni: przepisy na zdrowe i smaczne posiłki bez mięsa
Zanurz się w świecie roślinnych potraw i dowiedz się, jak przygotować smaczne i zdrowe posiłki bez mięsa. Kuchnia roślinna, która zahipnotyzuje twoje kubki smakowe.
<strong>Dlaczego drzewa są niezbędne do życia na naszej planecie?</strong>
Dlaczego drzewa są niezbędne do życia na naszej planecie?
Drzewa są niezbędne do życia na naszej planecie z wielu istotnych powodów. Są one nie tylko piękne i majestatyczne, ale także odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej i zapewnieniu zdrowego środowiska dla nas wszystkich. Poniżej przedstawiono kilka głównych powodów, dla których drzewa są niezwykle ważne.
Ostatnie wpisy