Słynne skalne miasta – które warto odwiedzić?

Travel
Słynne skalne miasta – które warto odwiedzić?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skalne miasta to zespół skał o różnej wielkości, które formują wąskie przejścia i zawiłe labirynty, schodki, a czasem nawet okna i balkony, z których rozpościera się malowniczy widok na skalne iglice. Poznaj niektóre ze skalnych miast, które naprawdę warto odwiedzić!

Skalne Miasto Adršpach, Czechy

Niezwykłe miejsce w Czechach położone przy granicy z Polską od lat przyciąga rzesze odwiedzających. Skały Adrszpaskie zawdzięczają swój kształt działaniu wody – kiedyś całe miasto leżało na dnie morza. Po jakimś czasie morze ustąpiło, odsłoniło miękkie skały osadowe, które pod wpływem sił natury utworzyły imponujące miasteczko słynące z wielu atrakcji. Wymieńmy Bramę Gotycką, wciśniętą między strzeliste bloki piaskowca, przez którą wkracza się do labiryntu skalnych ścian, i porozrzucane po całym miasteczku potężne formacje skalne zawdzięczające swe nazwy fantazyjnym kształtom. Zobaczysz tu Śpiącego Łabędzia, Wielbłąda, a nawet Falę Tsunami.

Wardzia, Gruzja

Rozciągnięte na południu Gruzji skalne miasto Wardzia sięga początkami tzw. złotego wieku państwa gruzińskiego, gdy krajem rządziła królowa Tamara. Na rozkaz jej ojca Jerzego III w ścianie masywu Eruszeti nad rzeką Mtkvari wydrążono na wysokości 1300 metrów podziemny klasztor. Z czasem Wardzia rozrosła się o nowe kapliczki, cerkwie, łaźnie, refektarze i biblioteki wydrążone w miękkim tufie na głębokości 50 metrów. Schowane w górskim masywie miasto być może nigdy nie zostałoby odkryte, gdyby nie zawalenie się potężnej ściany kilkaset lat temu. Wardzia zajmuje aż 13 kondygnacji, które wyglądają jak ułożone jeden nad drugim tarasy widokowe.

Sassi di Matera, Włochy

Domki, kręte uliczki, zaułki i schodki w miasteczku Matera na południu Włoch były drążone w skale przez różne cywilizacje na przestrzeni kilku stuleci, a opustoszały dopiero po II wojnie światowej, gdy światło dzienne ujrzał pamiętnik Carla Leviego „Chrystus zatrzymał się w Eboli”. Autor odmalował w nim przeraźliwy obraz nędzy, brudu i chorób w ówczesnej Materze. Miasteczko w mgnieniu oka stało się symbolem „hańby narodu”. W 1952 roku władze przesiedliły ponad 15 tysięcy mieszkańców jaskiń do nowo wybudowanego miasteczka. Gdy wielu z nich nie chciało opuścić swych domostw, rząd zamurował wejścia do jaskiń cementem. Po 40 latach dzielnice Sasso Caveoso i Sasso Barisano, w których zachowały się wykute w skale domy, weszły na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rocamadour, Francja

Trzy kondygnacje wykutej w skale wioski odzwierciedlają średniowieczny podział na stany: rycerze mieszkali w „penthousie”, duchowieństwo – „na drugim piętrze”, a prości ludzie na samym dole, nad rzeką. Na szczycie klifu, na którym zbudowano tę niewielką wioskę, mieści się klasztor, do którego prowadzi 216 schodów. Miasteczko Rocamadour przyciąga odwiedzających nie tylko przepięknym widokiem na dolinę rzeki Alzou, ale też wieloma legendami, które do dziś żywo oddziałują na wyobraźnię.

Błędne Skały, Polska

Położone na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych Błędne Skały stanowią przykład nielicznych w Europie gór płytowych, które wypiętrzyły się około 30 milionów lat temu. Deszcze i wiatry wyrzeźbiły w skałach przedziwne formy i labirynty z licznymi przejściami, pieczarami i tunelami. Do Błędnych Skał lepiej się wybrać bez zbędnego balastu. W skalnych labiryntach z trudem będziesz się przeciskać przez wąskie korytarze i przechodzić pod niskimi stropami. Tak czy inaczej, na Błędnych Skałach trudno nie nabić sobie guza albo nie zadrapać kolana. Ale warto, bo tutaj zobaczysz prawdziwe cuda natury.

Zdj. główne: Stanislav Maslov/unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywanie sekretów kuchni śródziemnomorskiej: zdrowe i smaczne inspiracje na co dzień
Odkrywanie sekretów kuchni śródziemnomorskiej: zdrowe i smaczne inspiracje na co dzień
Zanurz się w smaku i tradycji kuchni śródziemnomorskiej! Dowiedz się, jak zdrowe i apetyczne potrawy mogą stać się inspiracją na co dzień dla Ciebie i Twojej rodziny.
Jak program Ochrona Dzieci pomaga zminimalizować stres podczas procesu rozwodowego
Jak program Ochrona Dzieci pomaga zminimalizować stres podczas procesu rozwodowego
Dowiedz się, jak korzystać z programu Ochrona Dzieci, aby zmniejszyć stres dzieci podczas procesu rozwodowego. Porady dotyczące zaangażowania programu w celu zminimalizowania negatywnego wpływu rozwodu na dzieci.
<strong>Pisanie ekspresywne – dlaczego warto je praktykować?</strong>
Pisanie ekspresywne – dlaczego warto je praktykować?
Pisanie ekspresywne to forma pisania, która pozwala na wyrażanie emocji i myśli w sposób swobodny i spontaniczny, bez zwracania uwagi na gramatykę, interpunkcję czy stylistykę. Ta forma pisania ma wiele korzyści dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlaczego warto praktykować pisanie ekspresywne i jak to robić?
Ostatnie wpisy