Experience travel – nowy trend w polskiej turystyce?

Travel
Experience travel – nowy trend w polskiej turystyce?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Są osoby, którym znudziło się przesiadywanie na plaży, picie drinków przy hotelowym basenie lub wylegiwanie się w ekskluzywnym pokoju. Czas spędzany w domach podczas pandemii COVID-19 spowodował, że w polskiej turystyce zaczęto poszukiwać nowych doznań. I tak powstało experience travel. Co to jest i z czym się wiąże? Dowiedz się więcej.

W poszukiwaniu nowych doświadczeń

Pandemia COVID-19 zmieniła podejście do podróżowania. Wiele osób przestało szukać ekskluzywnych wakacji poza krajem, stawiając na lokalne rozrywki. Tutaj też zaszła zmiana, bo zamiast pobytu w luksusowym SPA, zaczęto wybierać nowe doznania. Nic dziwnego, ponieważ długie zamknięcie w domach, praca zdalna, czas spędzony głównie we własnych czterech ścianach zachęca do odkrywania czegoś nowego.

Co to jest experience travel? To nowy trend w polskiej turystyce, który bazuje na wyjazdach krajowych lub zagranicznych skupionych na uprawianiu różnego rodzaju aktywności. Ich celem jest najczęściej zdobywanie nowych doświadczeń, przeżywanie ekstremalnych wrażeń, odkrywanie swoich emocji, ale także pozyskanie wewnętrznej stabilizacji i spokoju. Dlatego do experience travel zaliczane są nie tylko aktywności sportowe, które dają zastrzyk adrenaliny, ale także warsztaty kulinarne lub praktyki rozwoju osobistego i duchowego. Każdy z takich wyjazdów może zostać zorganizowany z pomocą biura podróży lub lokalnego przewodnika.

Wyjazdy experience travel dla młodszych i starszych turystów

Wbrew pozorom experience travel to trend skierowany nie tylko do młodych podróżników. Owszem, ci korzystają z niego częściej, ale biorąc pod uwagę mnogość oferowanych atrakcji, także starsi turyści znajdą coś dla siebie. Oferty biur podróży są tak skonstruowane, by z nowych doświadczeń mogły skorzystać osoby, które uwielbiają ryzyko oraz te, które wolą spokój. Dlatego w ofertach experience travel pojawiają się takie aktywności jak na przykład:

  • survival po Rumunii lub Tyrolu,
  • trekking w Bieszczadach lub Nepalu,
  • podróż quadami po ukraińskich bezdrożach,
  • żeglowanie na Mazurach,
  • spływy kajakowe po Roztoczu,
  • kitesurfing i windsurfing w Grecji lub Egipcie,
  • nurkowanie na Malcie,
  • kulinarne lub rzemieślnicze warsztaty,
  • wyjazdy rozwojowe połączone z praktyką jogi i mindfulness na Bali lub Zanzibar.

Oczywiście experience travel może zawierać także oferty łączone np. zajęcia jogi z wycieczkami po górskich szlakach.

Experience travel a ryzyko podróżnicze

Decydując się na taką formę spędzania urlopu, trzeba liczyć się z tym, że niesie ona większe ryzyko np. nieszczęśliwego wypadku lub zachorowania. Dlatego wskazane jest wykupienie odpowiedniej polisy turystycznej. Możesz skorzystać z ubezpieczenia podróżnego w rankomat.pl i w kalkulatorze wyliczyć, ile będzie kosztowało i co uwzględni w swoim zakresie. Nie warto oszczędzać na takiej polisie – zwłaszcza, jeśli zamierzasz wyjechać daleko lub uprawiać sporty ekstremalne.

Zdobywanie nowych doświadczeń jest wskazane, ale zawsze warto mieć przy tym poczucie spokoju, że w razie potrzeby nadejdzie pomoc i otrzymasz zabezpieczenie finansowe.

Fotografia główna: Mathias Jensen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie ćwiczenia można wykonywać z kettlebells?
Jakie ćwiczenia można wykonywać z kettlebells?
Kettlebell, zwane również kulą treningową, to popularne narzędzie do treningu, które dostarcza wiele korzyści dla całego ciała.
Książki ajurwedyjskie – dlaczego warto je czytać?
Książki ajurwedyjskie – dlaczego warto je czytać?
Ajurweda, starożytny system medycyny i holistycznego podejścia do zdrowia, jest nie tylko praktykowany przez wiele osób na całym świecie, ale także zgłębiany i dokumentowany w różnych formach literackich.
#Instatravel: 5 najbardziej stylowych podróżniczek w sieci
#Instatravel: 5 najbardziej stylowych podróżniczek w sieci
Podróże kształcą, uczą pokory, wzbogacają nas o cenne doświadczenia.
Ostatnie wpisy