Fioletowy chleb – superfood, który możesz przygotować w domu!

Food
Fioletowy chleb – superfood, który możesz przygotować w domu!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bogaty w wiele składników odżywczych chleb o specyficznym wyglądzie stał się dietetycznym hitem. Dlaczego fioletowe pieczywo ma tyle zalet i jak przygotować je samodzielnie? Podpowiadamy!

Odkrycie naukowe

Fioletowy chleb to efekt badań profesora Zhou Weibiao z Narodowego Uniwersytetu Singapuru. Naukowiec od wielu lat zajmuje się dietetyką, a jego szczególne zainteresowanie stanowiła zdrowa alternatywa pieczywa. Opracowany przez niego fioletowy chleb ma pozytywny wpływ na pracę organizmu, jest bardziej syty i odpowiedni nawet dla osób na surowej diecie. Składniki zawarte w pieczywie są pochodzenia naturalnego i w znaczący sposób przewyższają działanie tradycyjnego, chleba pszennego. Przepis na chleb jest na tyle łatwy, że każdy może go samodzielnie upiec w domowych warunkach, choć produkt nie jest jeszcze dostępny w komercyjnej sprzedaży. Do uzyskania zdrowego wypieku należy użyć odpowiednich składników, które zmniejszają poziom cukru i pozytywnie wpłyną na pracę organizmu.

Zhou Weibiao, a food scientist at the National University of Singapore has invented a Purple bread. This bread is rich…

Opublikowany przez Eat My Lifestyle Poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Wady pszennego pieczywa

W składzie jasnego pieczywa można znaleźć wiele sztucznych składników i konserwantów. Ich użycie ma za zadanie przedłużenie świeżości pieczywa i poprawić jego wygląd. Na liście szkodliwych dla organizmu produktów można umieścić spulchniacze, które sztucznie zwiększają objętość pieczywa, w szczególności bułek. Jasne pieczywo sprzyja także tyciu. Wynika to z wysokiego poziomu zawartości cukru. Przeprowadzone badania wykazały, że jasne pieczywo ma wyższy indeks glikemiczny niż czekolada. Co więcej, pieczywo pszenne jest lekko strawne, daje krótsze uczucie sytości i organizm szybciej domaga się kolejnego posiłku. Wynika to z dużej zawartości błonnika, który nie ma wartości odżywczych i nie dostarcza organizmowi energii, a jedynie przyspiesza procesy metaboliczne.

Fioletowy chleb – składniki

Konsystencja wygląd i smak fioletowego chleba są zbliżone do tradycyjnego pieczywa. Kluczową różnicą jest lista składników użytych do jego produkcji. Podstawowym elementem odżywczym są antocyjany, pozyskane przez profesora Weibiao z czarnego ryżu. Substancja ma właściwości antyoksydacyjne i odpowiada za fioletowy kolor wypieku. Związek chemiczny zawarty w czarnym ryżu ma niski indeks glikemiczny i pomaga w kontroli poziomu cukru we krwi. Dzięki reakcji chemicznej zachodzącej między antocyjanami a enzymami skrobi fioletowy chleb jest trawiony przez organizm prawie 20% dłużej, dzięki czemu organizm odczuwa sytość przez dłuższy czas. Dzięki substancji nie zmienia się wartość kaloryczna wypieku, a zawarta w posiłku energia uwalnia się wolniej. Fioletowy chleb nie jest jeszcze dostępny w komercyjnej sprzedaży, jednak przy użyciu odpowiednich składników można samodzielnie wykonać go w domu. Do uzyskania wysokiej zawartości antocyjanów należy użyć takich produktów jak borówki, śliwki, buraki, winogrona, bakłażan czy truskawki.

Zalety fioletowego chleba

Fenomen fioletowego chleba polega na jego pozytywnym wpływie na ludzki organizm. Podstawową zaletą jest niski poziom cukru, który jest szczególnie wskazany w diecie osób z cukrzycą. Stworzony przez badacza wypiek powstaje tylko z naturalnych składników, więc nie zawiera w sobie glutenu, który może niekorzystnie wpływać na trawienie wielu składników odżywczych, między innymi żelaza, wapnia czy cynku oraz znacząco podnosić poziom cukru we krwi. Zawarte w fioletowym chlebie antocyjany wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i biorą udział w procesach metabolicznych.

Przeprowadzone w Singapurze badania wykazały także, że stworzone pieczywo, dzięki zawartym w sobie substancjom, zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwór, choroby układu krążenia czy stwardnienie rozsiane oraz przeciwdziała stanom zapalnym występującym w organizmie. Antocyjany zapobiegają utracie pamięci oraz pomagają w walce z chorobami neurologicznymi, na przykład zespołem Parkinsona czy chorobą Alzheimera. Substancja zmniejsza także poziom wolnych rodników, których nadmiar wywołuje udar mózg, miażdżycę i astmę.

Fioletowy chleb ziemniaczany

🥔🟣 Fioletowe ziemniaki mogą obniżać ciśnienie krwi. Fioletowa odmiana ziemniaków jest też…

Opublikowany przez Cook Up Sobota, 6 lutego 2021

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywając tajemnice mindfulness: Jak praktyka uważności wpływa na jakość życia?
Odkrywając tajemnice mindfulness: Jak praktyka uważności wpływa na jakość życia?
Uważność to coraz częściej stosowana praktyka poprawy jakości życia. Dowiedz się, jak jej właściwe stosowanie oddziałuje na nasze codzienne życie i jak z jej pomocą możemy skutecznie zrelaksować umysł i ciało.
Jak dobrać idealne dodatki do eleganckiej kreacji na komunię?
Jak dobrać idealne dodatki do eleganckiej kreacji na komunię?
Odkryj sposoby na wybranie idealnych dodatków, które podkreślą elegancję kreacji na komunię i dostosują jej styl do charakteru uroczystości.
Jak egzosomy rewolucjonizują świat profesjonalnej pielęgnacji skóry?
Jak egzosomy rewolucjonizują świat profesjonalnej pielęgnacji skóry?
Odkryj potęgę egzosomów, które zmieniają podejście do profesjonalnej pielęgnacji skóry. Poznaj najnowsze odkrycia, możliwości i korzyści zdrowotne wynikające z tej innowacyjnej technologii.
Ostatnie wpisy