Jak robić zdjęcia nocą? Kilka przydatnych porad

Jak robić zdjęcia nocą? Kilka przydatnych porad
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zdjęcia nocne są uważane za jedne z najtrudniejszych do wykonania. Aby zrobić je dobrze, potrzebne są odpowiednie funkcje w aparacie oraz pewne umiejętności fotografa. Poznaj kilka istotnych wskazówek, które pomogą Ci zrobić dobre zdjęcia nocą.

Słabe światło to wyzwanie dla każdego fotografa i sprzętu. Zarówno z nowoczesną cyfrową lustrzanką, cyfrowym aparatem kompaktowym, jak i smartfonem, fotografujący musi dokonać pewnych ustawień, aby zdjęcie nocne było udane. Podczas fotografowania nocą łatwo o szumy, poruszenia i brak ostrości na zdjęciach. O tym, co warto wiedzieć, fotografując nocą, przeczytasz poniżej.

Jak zrobić dobre zdjęcia nocne smartfonem?

Obecnie najczęściej używanym aparatem cyfrowym jest ten wbudowany w smartfona, dlatego to na tym punkcie skupimy się na początku.

Sprawdź ustawienia ręczne w swoim smartfonie

Większość aparatów w nowoczesnych smartfonach wyposażona jest w ustawienia ręczne. Pozwalają one dostosować aparat do niestandardowych warunków zewnętrznych, w jakich wykonujemy zdjęcie. Jeżeli Twój smartfon posiada ustawienia ręczne takie jak tryb nocny oraz Pro + RAW, to znaczy, że możesz eksperymentować przy robieniu zdjęć nocą.

Tryb nocny

To najprostszy sposób na robienie lepszych zdjęć nocą. Dlatego, jeżeli Twój smartfon go posiada, to zdecydowanie warto wypróbować tę funkcję. Wiąże się ona z pewnymi zaletami, które z pewnością docenią ci, którzy wolą zbytnio nie eksperymentować z ustawieniami aparatu.

Zdjęcia nocne — ustawienia ręczne w lustrzance i w smartfonie

Zarówno lustrzanka cyfrowa, jak i aparat w smartfonie mają pewne wspólne podstawowe ustawienia ręczne, które wpływają na jakość wykonywanych zdjęć. Jeżeli chcesz robić lepsze zdjęcia nocą, zdecydowanie musisz zwrócić uwagę na te parametry.

Czas naświetlania

Podczas robienia zdjęć nocnych problemem jest niedobór światła. Dlatego, aby temu zaradzić, musimy ustawić w aparacie dłuższy czas naświetlania, czy inaczej czas ekspozycji. Im wartość tego parametru jest większa, tym jaśniejsze będzie zdjęcie.

Czułość ISO

To kolejny istotny parametr podczas fotografowania nocą — może on znacząco wpłynąć na jakość zdjęcia. Ustawienie wysokiej wartości tego parametru może pomóc nam zrobić lepsze zdjęcie nocą. Jednak należy mieć na uwadze, że nie przy każdym sprzęcie zasada ta się sprawdzi. Niektóre aparaty cyfrowe gorzej radzą sobie z wysoką czułością ISO. Najczęstszym problemem, który może pojawić się przy zastosowaniu wysokiej czułości, są szumy.

Statyw, podparcie lub uchwyt

W wykonaniu dobrego zdjęcia nocą z pewnością pomoże unieruchomienie aparatu na stabilnym podłożu. Zdjęcia „z ręki” robione nocą mogą się udać z włączonym trybem nocnym, jeśli jednak mamy większe wymagania co do zdjęcia, zdecydowanie warto wyposażyć się w statyw, uchwyt lub podparcie.

Stabilne podłoże i unieruchomienie aparatu pozwoli nam zachować ostrość na zdjęciu i dobrze je naświetlić. Posiadając jedno z powyższych narzędzi, po ustawieniu dłuższego trybu naświetlania, nie musimy martwić się o poruszenia na zdjęciu.

Balans bieli

Fotografując nocą, zdecydowanie warto ustawić ten parametr ręcznie. Dotyczy on odcienia kolorów pojawiających się na zdjęciu (wbrew pozorom nie tylko bieli, ale w przypadku tego koloru jest to najbardziej widoczne). Regulując balans bieli (WB), mamy możliwość skorygowania nienaturalnych przebarwień na zdjęciu. Przebarwienia takie powoduje np. światło żarówki.

Zdjęcie główne: Marco Xu/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny upominek, który zadowoli każdego mężczyznę?
Jak wybrać idealny upominek, który zadowoli każdego mężczyznę?
Porady na temat prezentów dla mężczyzn - nasz przewodnik pomoże Ci wybrać prezent, który zaspokoi gust każdego pana. Zaskocz i uciesz dowolnego mężczyznę idealnym upominkiem!
Odkrywając tajemnice mindfulness: Jak praktyka uważności wpływa na jakość życia?
Odkrywając tajemnice mindfulness: Jak praktyka uważności wpływa na jakość życia?
Uważność to coraz częściej stosowana praktyka poprawy jakości życia. Dowiedz się, jak jej właściwe stosowanie oddziałuje na nasze codzienne życie i jak z jej pomocą możemy skutecznie zrelaksować umysł i ciało.
Ekologiczne kosmetyki – trend, z którym nie chcemy się już rozstać
Ekologiczne kosmetyki – trend, z którym nie chcemy się już rozstać
Ekologiczne, naturalne kosmetyki to trend, który od kilku lat nieustannie króluje w branży kosmetycznej. 
Ostatnie wpisy