Woda toaletowa a perfumowana – jakie są różnice?

Beauty
Woda toaletowa a perfumowana – jakie są różnice?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Węch – istotny zmysł człowieka, dzięki któremu jest on w stanie poznawać świat. Dlatego właśnie zapachy są dla nas tak istotne. Wszyscy dbamy o to, żeby inni mogli odczuwać w naszym towarzystwie woń przyjemną a zarazem subtelną. Do tego właśnie służą perfumy, doskonale znane nam wszystkim. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na drogie, intensywne pachnidła, w których olejek eteryczny stanowi nawet do 43 % zawartości.

Z tego właśnie powodu powstały tańsze odpowiedniki, którymi są wody perfumowane oraz wody toaletowe. Niestety świadomością tego, że zarówno jeden produkt jak i drugi to coś zupełnie innego może pochwalić się nieliczna grupa osób. Ludzie mają w zwyczaju wrzucać wszystko do jednego worka.

Czym właściwie są wody perfumowane, czy nie jest to synonim słowa perfumy?

Jest to nic innego jak mniej kosztowna wersja perfum. Różnicą jest przede wszystkim to, że sprzedawana jest ona w większych buteleczkach niż niż jej droższy odpowiednik oraz że ma ona w sobie mniejszą ilość olejków zapachowych. Co za tym idzie, jej aromat utrzymuje się krócej, niż woń perfum, które są dostępne dla konsumentów w drogeriach. W wodzie perfumowanej zawartość olejków eterycznych to 15-20 %.

Woda toaletowa – z czego się składa i czym się wyróżnia?

Woda toaletowa jest idealnym rozwiązaniem na gorące dni, gdy zależy nam na delikatnym spryskaniu oraz orzeźwieniu. W jej skład wchodzi jeszcze mniejsza ilość olejków eterycznych, bo jest to zaledwie 5-10 %. Jednak jej zapach jest bardzo subtelny oraz delikatny. Jeśli chcemy utrzymać jej idealny efekt, to najlepiej wyperfumować ciało jeszcze przed założeniem ubrań. W ten sposób możemy zapobiec szybkiemu ulotnieniu się aromatu.
Jakie różnice znajdziemy między jedną pochodną perfum a drugą?

Podstawową różnicą między wodą toaletową a wodą perfumowaną jest właśnie zawartość olejków. W pierwszym zamienniku jest ich znacznie mniej, dzięki czemu jest on zdecydowanie bardziej delikatny dla naszego zmysłu. Natomiast w skład drugiego wchodzi ich więcej, przez co zapach utrzymuje się dłużej i jest intensywniejszy.

Kolejną różnicą jest cena. Woda toaletowa jest znacznie tańsza od jej konkurentki przez co jest zdecydowanie częściej i chętniej kupowana przez klientów. Co prawda woda perfumowana nie sięga swoim kosztem cen prawdziwych perfum, ale warto pamiętać, że czasami między jednym a drugim jest naprawdę niewielka różnica.

Woda toaletowa jest znacznie popularniejsza, zwłaszcza wśród mężczyzn. Właściwie większość męskich zapachów słynnych marek to właśnie wody toaletowe. Dlaczego tak się dzieje? Otóż mężczyźni nie przepadają za tak intensywnymi zapachami co kobiety, więc jest to dla nich idealnym rozwiązaniem. Kobiety natomiast jako zamiennik perfum częściej stosują właśnie wodę perfumowaną.

Zdecydowanie zauważalną rzeczą, która odróżnia oba zapachy jest widniejący skrót, który znajduje się na każdej z butelek. Na wodzie perfumowanej zawsze spotkamy się ze skrótem „EDP” – pochodzi on od francuskiego określenia „eau de parfum”. Natomiast na wodzie toaletowej zauważalny jest skrót „EDT”, który również pochodzi z języka francuskiego od określenia „eau de toilette”. Dzięki tym napisom bez problemu jesteśmy w stanie je odróżnić.

Istotne jest także to, abyśmy pamiętali, że zawsze warto sprawdzić aromat w sklepie podczas zakupów. Czasami woda perfumowana i jej tańszy odpowiednik różnią się od siebie znacznie zapachami. Mimo, że jesteśmy przekonani, że to produkt z tej samej serii, niestety bardzo często możemy się niemile zaskoczyć.

Kupić wodę perfumowaną, czy może toaletową?

Ile ludzi, tyle gustów. Jedni opowiadają się zdecydowanie za wodą perfumowaną, inni zostają przy wodzie toaletowej. Płeć męska jest zwolennikiem tej pierwszej, natomiast płeć piękna jej współzawodniczki. Jednak warto zwrócić uwagę na to co różni od siebie te dwa pochodne perfum, żeby móc odpowiednio do własnych upodobań wybrać produkt, którego zakupu nie będziemy żałować.

Summa summarum, jeśli zależy nam na intensywnym zapachu, ale nie jesteśmy przekonani do tego by wydać fortunę na perfumy, zdecydowanie powinniśmy zainwestować w wodę perfumowaną, jeśli wystarczy nam delikatne odświeżenie, woda toaletowa sprawdzi się wręcz idealnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze sposoby na spędzanie wakacji – poradnik dla osób, które szukają inspiracji na letnie wakacje.
Najlepsze sposoby na spędzanie wakacji – poradnik dla osób, które szukają inspiracji na letnie wakacje.
W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na spędzenie letnich wakacji, które pozwolą nam odpocząć, zrelaksować się i cieszyć się wolnym czasem.
Książki ajurwedyjskie – dlaczego warto je czytać?
Książki ajurwedyjskie – dlaczego warto je czytać?
Ajurweda, starożytny system medycyny i holistycznego podejścia do zdrowia, jest nie tylko praktykowany przez wiele osób na całym świecie, ale także zgłębiany i dokumentowany w różnych formach literackich.
Kubizm – jakie formy i kształty dominują w tej sztuce?
Kubizm – jakie formy i kształty dominują w tej sztuce?
Kubizm to jedno z najważniejszych nurtów artystycznych XX wieku, którego celem było przełamanie tradycyjnych form sztuki i przedstawienia rzeczywistości w sposób bardziej abstrakcyjny. W tym artykule przedstawimy, jakie formy i kształty dominują w sztuce kubistycznej i jakie idee kryją się za tym nurtem.
Ostatnie wpisy